ایستگاه خودرو

اخبار خودرو | اخبار بیمه خودرو | خودرو

ایستگاه خودرو

اخبار خودرو | اخبار بیمه خودرو | خودرو

هر آنچه از خودرو و بیمه های خودرو لازم دارید را اینجا بخوانید

  • ۰
  • ۰

بیمه شخص ثالث که همان بیمه‌ی مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه ی موتوری است، جبران کننده ی خسارات مالی و بدنی اعمال شده به شخص ثالث در حوادث رانندگی است. قیمت بیمه شخص ثالث هر ساله تغییر می کند و آن به دلیل وابستگی قیمت بیمه شخص ثالث به نرخ دیه و میزان ریسک خودرو است. از آنجایی که هر ساله نرخ دیه تغییر می کند، قیمت مصوب این نوع بیمه نامه نیز تغییر می کند.باید گفت نرخ دیه از سوی قوه قضائیه محاسبه می‌شود که هرساله با افزایش روبه رو است. بیمه ی مرکزی نیز با در نظر گرفتن نرخ دیه ی مصوب، قیمت بیمه شخص ثالث را برای خودروهای مختلف تعیین می کند.  در این بیمه نامه منظور از خسارت بدنی، هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا دیه‌ی فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است. هزینه‌ی معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد، جزء تعهدات بیمه‌ ثالث خواهد بود. منظور از خسارت مالی نیز ضرر و زیانی است که به سبب حوادث مشمول این بیمه به اموال شخص ثالث وارد می شود.
شاید برایتان جالب باشد که نرخ دیه چگونه محاسبه می شود.

نحوه ی محاسبه ی دیه

در دین اسلام اقلام متعددی برای پرداخت دیه در نظر گرفته می شود که این موارد عبارتند از ۱۰۰۰ راس گوسفند، ۲۰۰ راس گاو، ۱۰۰ راس شتر، ۱۰ هزار درهم نقره، ۱۰۰۰ دینار طلا و ۲۰۰ دست پارچه ی یمنی که در قدیم است. از این موارد تنها سه مورد اول در حال حاضر مصداق دارند و دو مورد مربوط به سکه نقره و پارچه ی یمنی موجود نمی باشند که قاعدتا کسی پرداخت ۱۰۰۰۰ سکه بعنوان دیه را از بین چهار گزینه ممکن انتخاب نخواهد کرد. بنابراین پرداخت دیه محدود به شتر، گاو و گوسفند شد.
اما از آن¬جایی که ارزان¬ترین راه پرداخت دیه، انتخاب 100 راس شتر به عنوان دیه یک مرد مسلمان است، قوه قضائیه نیز آنرا مبنای محاسبه ی دیه قرار داده است. بنابراین، دیه در ماههای¬ عادی بر اساس نرخ 100 نفر شتر تعیین می¬شود که در  ماههای حرام، یک سوم مبلغ دیه به آن اضافه می شود.
افزایش 10 درصدی قیمت بیمه شخص ثالث در سال 96
اما اواخر سال 95در خبرها شاهد افزایش ده درصدی قیمت بیمه شخص ثالث در سال 96 بودیم که این افزایش به دنبال افزایش نرخ دیه در سال جدید بوده است.
مبلغ دیه ی کامل از ابتدای سال ۱۳۹۶ در ماههای غیرحرام دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال یعنی 210میلیون تومان تعیین شده است که این نرخ در سال گذشته 190 میلیون تومان بوده است. این افزایش 10 درصدی نرخ بیمه خود افزایش 10 درصدی قیمت بیمه شخص ثالث را به همراه داشته است که کلیه ی دارندگان وسائل نقلیه ی عمومی باید از آن مطلع باشند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی