ایستگاه خودرو

اخبار خودرو | اخبار بیمه خودرو | خودرو

ایستگاه خودرو

اخبار خودرو | اخبار بیمه خودرو | خودرو

هر آنچه از خودرو و بیمه های خودرو لازم دارید را اینجا بخوانید

۱۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

در مطلب "محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث" به عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت بیمه شخص ثالث اشاره کردیم که یکی از آنها دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث بود.
دیرکرد بیمه شخص ثالث علاوه بر این که جریمه به همراه دارد، عواقب دیگری دارد که با دانستن آنها در می یابید که نباید در تمدید بیمه شخص ثالث کوتاهی بکنید. در ادامه عواقب دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث اشاره می کنیم:عواقب دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث


1_جریمه دیرکرد: اگر وسیله ی نقلیه ای فاقد بیمه شخص ثالث باشد، چه در سطح شهر تردد کند و چه در پارکینگ منزل متوقف باشد، مشمول جریمه ی دیرکرد می شود. یعنی اگر مالک برای تمدید مجدد بیمه برود باید مبلغی را که به صورت روزشمار محاسبه می شود به عنوان جریمه پرداخت کند.
جریمه دیرکرد بیمه ی شخص ثالث به‌صورت روزانه محاسبه می‌شود. به این صورت که به ازای هر روز تاخیر مبلغی به عنوان جریمه به حق بیمه اضافه می شود. این جریمه تا یک سال یعنی 365 روز به صورت روزشمار است که برای بیش از یک سال به بالا ثابت خواهد ماند.
2_توقف در پارکینگ: اما به غیر از جریمه دیرکرد، اگر پلیس خودروی فاقد بیمه شخص ثالث را شناسایی بکند، این خودرو تا زمان ارائه ی بیمه‌نامه ی معتبر در پارکینگ متوقف می شود و مالک خودرو برای ترخیص خودرو باید علاوه بر پرداخت هزینه‌های قابل‌ملاحظه، روند اداری زمان‌بری را طی کند. قطعا این اتلاف وقت به کوتاهی در تمدید بیمه نامه نمی ارزد.
3_ عدم خرید و فروش خودرو: بدون بیمه نامه شخص ثالث خرید و فروش خودرو نیز امکان پذیر نیست که پس از حل کردن مشکل بیمه و پرداخت جریمه ها می توان خودرو را فروخت.
4_ هزینه های مالی سنگین: در نهایت به اصلی ترین عواقب ناشی از کوتاهی در تمدید بیمه شخص ثالث می رسیم که در زمان وقوع حوادث رانندگی رخ می دهد. در این شرایط اگر بیمه‌گزار یا همان مالک خودرو مقصر باشد هر چه قدر هم که مدت‌زمان دیرکرد بیمه شخص ثالث کوتاه باشد باید تمامی خسارات به بار آمده را شخصاً پرداخت کند. اگر حادثه رانندگی موجب تلفات شود، بیمه‌گزار باید مبلغ یک دیه ی کامل را به زیان‌دیده بپردازد که هزینه ی بسیار سنگینی است.
حال اگر در حادثه ی رانندگی، وسیله ی نقلیه راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث باشد، باز هم مشکل پیش خواهد آمد. در هر حادثه ی رانندگی، شرکت بیمه طرف قرارداد با مقصر حادثه برای پرداخت خسارت، بیمه‌نامه شخص ثالث هر دو طرف مقصر و زیان‌دیده را دریافت می‌کند. در‌صورتی‌که طرف زیان‌دیده فاقد بیمه‌ شخص ثالث باشد، شرکت بیمه می‌تواند خسارت را به او پرداخت نکند.

 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰

بیمه بدنه خودرو یکی از مهم ترین بیمه نامه های خودرو است که با توجه به آمار تصادفات رانندگی در کشور، مالکان خودرو کمتر به آن اهمیت می دهند. درواقع مالکان خودرو در مقابل پرداخت مبلغی بابت قیمت بیمه بدنه خودرو، ضرر و زیانی که از تصادفات رانندگی به بدنه ی خودروشان اعمال می شود جبران می کنند. اما آیا در این میان خسارت ناشی از افت قیمت خودرو نیز پرداخت می شود؟

به گزارش ایستگاه خودرو به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان شرکتهای بیمه تنها میزان خسارت وارد شده به بدنه ی خودرو را پرداخت می کنند، در صورتی که افت قیمت خودو شامل بیمه نامه نباشد، شرکتهای بیمه سهمی از کاهش قیمت خودرو نخواهند داشت.
یکی از مشکلات اساسی در تصادفات رانندگی، تعیین خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی است. کارشناسان شورای حل اختلاف در این رابطه می گویند: مقصر حادثه باید افت قیمت خودرو را نیز پرداخت کند.
در ایران روزانه تصادفات متعددی در نقاط مختلف به وقوع می پیوندد که شخص زیان دیده برای جبران خسارت اعمال شده به خودرو به شرکت های بیمه و محاکم قانونی مراجعه می کند. در این میان سقف تعهدات بیمه بدنه مشخص است که در بیمه نامه ی هر خودرو درج شده است. شرکت بیمه تنها به میزان خسارتی که به بدنه ی خودرو وارد شده است هزینه پرداخت می کند که افت قیمت خودرو نیز باید در این میان در نظر گرفته بشود.
مدیر روابط عمومی شورای حل اختلاف استان تهران، با بیان این که برای دریافت افت قیمت نیاز به دادخواست است،‌ می گوید: خسارت دیده باید برای جبران افت قیمت، دادخواستی به شورای حل اختلاف ارائه دهد.
به گفته ی علی اصغر مجتهدزاده مبلغ قابل رسیدگی در شورای حل اختلاف تا ۵۰ میلیون ریال است که برای مازاد این مبلغ شورای حل اختلاف با رد کردن صلاحیت خود، پرونده را به محاکم عمومی ارسال می کند.
ایشان افزود: تمامی افت قیمتها بعد از ارائه ی دادخواست، نظریه کارشناس رسمی دادگستری را نیز باید به همراه داشته باشد.
این کارشناس قضایی پرونده های مربوط به این موضوع را حقوقی دانسته و می افزاید: خسارات افت قیمت و یا خساراتی که بیش از تعهدات شرکتهای بیمه گزار است، از مقصر حادثه دریافت می شود.

 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه های اجباری در کشور است که هر شخصی که صاحب خودرو می شود باید در اولین اقدام بیمه نامه ی شخص ثالث خودرو را خریداری کند. اما بسیاری از خریداران بیمه شخص ثالث از نحوه ی محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث اطلاعی ندارند. اگر برای شما نیز محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث سوال ایجاد کرده است در ادامه با ما همراه باشید:

زمانی که می خواهید خودروی خود را تحت پوشش بیمه ی شخص ثالث دربیاورید باید، به یکی از نمایندگی های بیمه در کشور مراجعه کنید و یا به صورت آنلاین اقدام کنید. در این پروسه قیمتی به شما اعلام می کنند که چگونگی محاسبه ی آن بسیار مهم است.
در مطلب "عامل تاثیرگذار در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث" گفتیم که محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث ارتباط مستقیمی با نرخ دیه دارد. هر ساله قوه ی قضائیه نرخ جدید دیه را به شرکتهای بیمه ای ابلاغ می کند تا مبنای محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث قرار بگیرد. همچنین نرخ بیمه شخص ثالث با توجه به عوامل مؤثر بر احتمال و شدت وقوع حوادث وسایل نقلیه تعیین می شود.
اما قیمت بیمه شخص ثالث با توجه به شرایط وسیله ی نقلیه متفاوت است. در تعیین قیمت نهایی بیمه شخص ثالث عواملی مانند نوع و مدل خودرو، کاربری، میزان تخلف صاحب وسیله نقلیه، جریمه دیرکرد، تعداد سال تخفیف تاثیر گذار است. به عنوان مثال اگر در سال تصادفی داشته باشید این موضوع می تواند روی حق بیمه تاثیر بگذارد. اگر هم هیچ تصادفی نداشته باشید، شما مشمول تخفیف می شوید. درصورتی‌ هم که در تمدید بیمه شخص ثالث خود کوتاهی کنید، به صورت روزشمار مبلغی به حق بیمه اضافه خواهد شد که برای خودروهای مختلف متفاوت است.
حق بیمه شخص ثالث در شرکتهای مختلف بیمه ای می تواند متفاوت باشد. بیمه مرکزی هر ساله حداکثر حق بیمه دریافتی را به شرکتهای بیمه ابلاغ می‌کند. این شرکتها مجاز به دریافت حق بیمه‌ای بیشتر از این مقدار را ندارند اما می‌توانند در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث، تخفیفهایی را در نظر گرفته و حق بیمه های متفاوتی را از مالکان خودرو دریافت کنند.

 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰


امروزه به لطف چینیها می توانید هر کالای لوکسی را با قیمت ارزانتر داشته باشید. از جمله این کالاهای لوکس خودرو است که در بازار گرانقیمت خودروهای مجهز و مدرن، مدل ارزان قیمت آن غنیمت است. گروه خودروسازی سایپا درهمکاری مشترک خود با شرکت خودروسازی چینی برلیانس، خودروهای شیک اما ارزان قیمتی را تحت عنوان برلیانس روانه ی بازار کرده است. قیمت برلیانس حدود 40میلیون تومان است که توانسته با این قیمت بخش مهمی از بازار خودرو در ایران را در اختیار بگیرد.خودروی برلیانس H220 یکی از همین خودروهای محصول مشترک است که در کنار زیبایی از امکانات و تجهیزات متعددی برخوردار است.


برلیانس H220 مدل هاچ بک خودروی برلیانس H230 است که مجهز به یک موتور 1.5 لیتری با 103 اسب بخار قدرت شده است. این خودرو دارای دو مدل دنده دستی با قیمت تقریبی 38 میلیون تومان و دنده اتوماتیک با قیمت حدودی 43 میلیون تومان است.
خودرو برلیانس H220 دارای دو ایربگ است که از نمونه ی چینی ان دو ایربگ کمتر دارد. اما این خودرو در تست تصادف نشان داده است که از ایمنی خوبی نسبت به خودروهای دیگر در این رنج قیمت برخوردار است.این مدل خودرو یکی از ارزان ترین محصولات برلیانس در بازار چین محسوب می شود که در نمونه ی اتوماتیک به یک گیربکس دستی با کلاچ اتوماتیک مجهز شده است که اصطلاحا AMT گفته می شود. باید گفت این سیستم عملکرد جالبی در زمان رانندگی ارائه نمی دهد که از نقاط ضعف این خودرو محسوب می شود.
از تجهیزات خودرو برلیانس مدل H220باید به ایربگ راننده وسرنشین، سانروف برقی، کامپیوتر اطلاعات سفر، مجهز به سیستم پیشرفته ترمز EBD+ABS، سنسور پارک دنده عقب، شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب ، سیستم صوتی و تصویری مجهز به ۶ بلندگو ، رادیو ، USBپورت وCD PLAYER اشاره کرد. در ادامه مشخصات کلی و فنی این خودروی چینی را همراه با لیستی از تجهیزات قرار می دهیم:


 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰

اولین تحول مهم پس از برجام، قرارداد خودرویی با شرکتهای مهم خودروسازی معتبر دنیا یعنی پژو و رنو بوده است. درست پس از نهایی شدن برجام، ایران خودرو قرار داد تولید مشترک سه مدل خودروی پژو 2008، 208 و 301 را با شرکت خودروسازی پژو فرانسه بست. اما پس از حدود 1و نیم سال از این قرارداد، روز سه شنبه 12 اردیبهشت شاهد تولید انبوه این خودرو در گروه خودروسازی ایران خودرو شدیم. خودرویی که قرار است به زودی با قیمتی حدود 90 تا 100 میلیون تومان در ایران به فروش برسد.


پژو ٢٠٠٨ اولین محصول "ایکاپ" در دور تازه ی همکاریهاى ایران خودرو و پژو است. شرکت ایکاپ یک شرکت خودروسازی مشترک است که در سال 1395 با امضای قرارداد بین ایران خودرو و پژو در تهران افتتاح شد. هر کدام از شرکتهای ایران خودرو و پژو با سهم 50 درصدی، قرار است با همکاری یکدیگر به روزترین خودروهای پژو را در این شرکت تولید کنند.اما می پردازیم به پژو 2008 که قرار است مدل به روز شده ی این خودرو در ایران تولید و به زودی روانه ی بازار بشود. از مشخصات فنی پژو 2008 باید به پیشرانه ی ٤ سیلندر به حجم ١/٦ لیتر با تنفس طبیعى و قدرت موتور 163 اسب بخار اشاره کرد. گفته می شود موتور این خودرو از موتورهاى استفاده شده نمونه هاى اروپایى قوى تر است. در این خودرو نیروى خروجى توسط یه جعبه دنده ی 6 سرعته به چرخ هاى جلو انتقال داده مى شود.
درباره ی ظاهر این خودرو باید گفت بسیار زیبا و مدرن طراحی شده است. کابین خودرو دارای فضاى مناسبى است. سقف این خودرو فلزى است و داراى سانروف نمى باشد، روکش صندلىها نیز از جنس پارچه است.از دیگر امکانات این خودرو باید به 4 عدد کیسه هوای ایمنی (راننده، سرنشین جلو، جانبی)، سیستم ضد بلوکه ترمز ABS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، سیستم کنترل پایداری DSC و  سیستم کنترل کشش TCS اشاره کرد.همچنین این خودرو دارای 5 ستاره ایمنی  از موسسه EURONCAP اروپا است.
درباره ی ابعاد پژو 2008 نیز باید گفت دارای طول 4159، عرض 1740 و ارتفاع 1556 میلی متر است. همچنین فاصله ی بین دو محور جلو و عقب2538 میلی‌متر است. به زودی تولید انبوه این خودرو پایان می یابد و وارد بازار می شود. اما پیش از آن شرایط پیش فروش خودرو از طریق ایران خودرو اعلام می شود تا علاقه مندان به این خودروی زیبا اقدام به پیش خرید خودرو بکنند.

 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰

بیمه شخص ثالث که همان بیمه‌ی مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه ی موتوری است، جبران کننده ی خسارات مالی و بدنی اعمال شده به شخص ثالث در حوادث رانندگی است. قیمت بیمه شخص ثالث هر ساله تغییر می کند و آن به دلیل وابستگی قیمت بیمه شخص ثالث به نرخ دیه و میزان ریسک خودرو است. از آنجایی که هر ساله نرخ دیه تغییر می کند، قیمت مصوب این نوع بیمه نامه نیز تغییر می کند.باید گفت نرخ دیه از سوی قوه قضائیه محاسبه می‌شود که هرساله با افزایش روبه رو است. بیمه ی مرکزی نیز با در نظر گرفتن نرخ دیه ی مصوب، قیمت بیمه شخص ثالث را برای خودروهای مختلف تعیین می کند.  در این بیمه نامه منظور از خسارت بدنی، هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا دیه‌ی فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است. هزینه‌ی معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد، جزء تعهدات بیمه‌ ثالث خواهد بود. منظور از خسارت مالی نیز ضرر و زیانی است که به سبب حوادث مشمول این بیمه به اموال شخص ثالث وارد می شود.
شاید برایتان جالب باشد که نرخ دیه چگونه محاسبه می شود.

نحوه ی محاسبه ی دیه

در دین اسلام اقلام متعددی برای پرداخت دیه در نظر گرفته می شود که این موارد عبارتند از ۱۰۰۰ راس گوسفند، ۲۰۰ راس گاو، ۱۰۰ راس شتر، ۱۰ هزار درهم نقره، ۱۰۰۰ دینار طلا و ۲۰۰ دست پارچه ی یمنی که در قدیم است. از این موارد تنها سه مورد اول در حال حاضر مصداق دارند و دو مورد مربوط به سکه نقره و پارچه ی یمنی موجود نمی باشند که قاعدتا کسی پرداخت ۱۰۰۰۰ سکه بعنوان دیه را از بین چهار گزینه ممکن انتخاب نخواهد کرد. بنابراین پرداخت دیه محدود به شتر، گاو و گوسفند شد.
اما از آن¬جایی که ارزان¬ترین راه پرداخت دیه، انتخاب 100 راس شتر به عنوان دیه یک مرد مسلمان است، قوه قضائیه نیز آنرا مبنای محاسبه ی دیه قرار داده است. بنابراین، دیه در ماههای¬ عادی بر اساس نرخ 100 نفر شتر تعیین می¬شود که در  ماههای حرام، یک سوم مبلغ دیه به آن اضافه می شود.
افزایش 10 درصدی قیمت بیمه شخص ثالث در سال 96
اما اواخر سال 95در خبرها شاهد افزایش ده درصدی قیمت بیمه شخص ثالث در سال 96 بودیم که این افزایش به دنبال افزایش نرخ دیه در سال جدید بوده است.
مبلغ دیه ی کامل از ابتدای سال ۱۳۹۶ در ماههای غیرحرام دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال یعنی 210میلیون تومان تعیین شده است که این نرخ در سال گذشته 190 میلیون تومان بوده است. این افزایش 10 درصدی نرخ بیمه خود افزایش 10 درصدی قیمت بیمه شخص ثالث را به همراه داشته است که کلیه ی دارندگان وسائل نقلیه ی عمومی باید از آن مطلع باشند.

 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰

در 16 اسفند ماه سال 95 گروه خودروسازی سایپا از جدیدترین محصول خود با نام سایپا کوئیک رونمایی کرد. سایپا کوئیک با دنده ی اتوماتیک اولین خودروی دنده اتوماتیک ایرانی است که با قیمت تقریبی 36 الی 40میلیون تومان ارزان ترین خودرو اتومات بازار نیز محسوب می شود.


پس از تصمیم سایپا بر ارائه ی مدلهای هاچ بک ساینا، زمزمه هایی از سوی سایپا مبنی بر ارائه ی مدل اتومات این خودرو به گوش رسید. بالاخره در اواسط اسفند ماه سال گذشته از این خودروی جدید با نامی جدید رونمایی شد. این محصول جدید با کمی تغییر فنی و ظاهری در ساینا با نام سایپا کوئیک رونمایی و به زودی وارد بازار می شود.
سایپاییها به موازات آن قصد توسعه ی ساینا را تحت عنوان سایپا 212 داشتند. که مشخص شد سایپا 212 در حقیقت کُد فنی پروژه ی ساینا هاچ بک است که خود فیس لیفت تیبا هاچ بک به حساب می آید که قرار است با نامی کاملا جدید یعنی همان " سایپا کوییک" روانه بازار بشود.
اما این نام جدید کمی عجیب و غریب است چراکه هیچ ارتباط منطقی ای میان این نام با نام ساینا و تیبا وجود ندارد و فقط چون تلفظ آن در زبان فارسی راحت است این نام بر روی این خودرو گذاشته شده است. از طرفی سایپا کوئیک همان ساینای هاچ بک است که انتخاب این نام برای گروه خودرویی ساینا دور از ذهن است.
سایپا کوئیک در ظاهر تغییراتی را در نمای جلو و بدنه نسبت به ساینا دارا است. در این خودرو برای اولین بار از گیربکس اتوماتیک بهره برده اند که با توجه به قیمتی که برای خودرو در نظر گرفته اند ارزان ترین خودروی اتومات بازار خودروی ایران خواهد بود.
در ظاهر این خودرو تغییراتی را در سپر جلو شاهد هستیم که در جهت اسپرت جلوه کردن خودرو اعمال شده است. همچنین به این خودرو دو روف لاین (باربند پایه کوتاه) و بچه گلگیرهای پلاستیکی در جهت هم سو سازی کوییک با مُد رایج در جهان خودرو برای ساخت هاچ بک های کراس اضافه شده است. در قسمت عقب نیز یک سپر اسپرت و چراغهایی که نسبت به تیبا هاچ بک بسیار ظریف و حساب شده هستند، طراحی کرده اند.
اما برسیم به موتور خودرو که همان موتور تیبا و ساینا با 1.5 لیتر حجم و 87 اسب بخار قدرت است که در واقع موتور ارتقاء یافته و حجم خورده پراید محسوب می شود.
اما به این خودروی اتومات ارزان قیمت آپشنهای دیگری اضافه شده است. از جمله این آپشنها می توان به به نمایشگر 7 اینچی، سیستم ورود بدون کلید، استارت دکمه ای، دوربین و سنسور دنده عقب، کروز کنترل، صندلی برقی راننده، خروجی USB و آینه های برقی اشاره کرد که احتمالا تنها در نسخه های فول آپشن کوییک دیده خواهد شد. همچنین برای این خودرو  سیستم فرمان برقی جایگزین فرمان سنتی هیدرولیکی شده است که از جمله معدود تغییرات فنی پروژه کوییک (212) در مقایسه با تیبا و ساینا به نظر می رسد.
 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰

خبری در شبکه های مجازی دست به دست شده با مضمون این که در صورت رخ دادن تصادف از انتقال مصدوم به بیمارستان و مراکز پزشکی با خودروی شخصی خود امتناع کرده و حتما منتظر آمبولانس بمانیم. طبق این ادعا در صورتی که مصدوم با خودروی شخصی به بیمارستان منتقل گردد، امکان استفاده از پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث وجود نخواهد داشت.برای اطلاع از راهنمای بیمه شخص ثالث و دیگر بیمه های خودرو به بیمه بازار مراجعه نمایید.

در این مطلب قصد داریم نحوه ی صحیح برخورد با مصدومی که دچار حادثه ی رانندگی شده را مرور کنیم.

اگر از بعد انسانی و احساس مسئولیت به این ماجرا بنگریم، نخستین چیزی که اهمیت پیدا می کند جان و سلامت شخصی ست که دچار حادثه گشته و در واقع در آن لحظه تنها چیزی که اهمیت دارد نجات جان آن فرد می باشد. هر لحظه تامل و سهل انگاری می تواند باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیر و احیانا مرگ برای فرد مصدوم گردد.

اما در این خصوص قوانین و ضوابط دقیق و خاصی وجود دارد که می توان منطبق بر آن ها درست ترین روش را در پیش گرفت.


قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط
به سراغ ماده ی 35 از قانون بیمه ی اجباری خسارات وارده به اشخاص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسیله ی نقلیه مصوب ماه اردیبهشت سال 1395 می رویم.

ماده۳۵ـ هزینه های معالجه اشخاص ثالث زیان دیده و راننده مسبب حادثه در صورتی که مشمول قانون دیگری نباشد، با لحاظ ماده (۳۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) حسب مورد برعهده بیمه گر مربوط یا صندوق است.

طبق این ماده به هر طریق کسی که در حادثه ی رانندگی مصدوم گردیده، مشمول استفاده از بیمه شخص ثالث خواهد گردید.


ماده (30) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به چه موضوعی اشاره دارد؟
ماده30-   وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است اقدامات لازم برای درمان فوری و بدون قید و شرط مصدومان حوادث و سوانح رانندگی در همه واحدهای بهداشتی و درمانی دولتی و غیردولتی وهمچنین در مسیر اعزام به مراکز تخصصی و مراجعات ضروری بعدی را به عمل آورد. برای تأمین بخشی ازمنابع لازم جهت ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به این مصدومان، معادل ده درصد (10%) از حق بیمه پرداختی شخص ثالث، سرنشین و مازاد به طور مستقیم طی قبض جداگانه به حساب درآمدهای اختصاصی نزد خزانه داری کل کشور در چهارچوب اعتبارات مصوب بودجه سنواتی به نام وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی واریز می شود. توزیع این منابع بین دانشگاههای علوم پزشکی توسط وزارتخانه مذکور باتأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور براساس عملکرد واحدهای یادشده بر مبنای تعرفه های مصوب هر سه ماه یک بار صورت می گیرد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است هزینه کرد اعتبارات مذکور را هر شش ماه یک بار به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گزارش کند. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مسؤول حسن اجرای این ماده است.

چیزی که از این ماده برمی آید نخست به این موضوع اشاره دارد که به طور کلی هزینه ی درمان مصدوم حادثه ی رانندگی بر عهده ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ست و شرکت های بیمه تنها 10 درصد از حق بیمه شخص ثالث را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت می کنند.

دوم این که زمانی که یک مصدوم حادثه ی رانندگی را به یکی از مراکز درمانی دولتی و یا خصوصی ببریم، آن مرکز می باید بدون قید و شرط مصدوم را پذیرش نماید.


 • مهر ادیبی
 • ۰
 • ۰

مالکان خودرو به اولین چیزی که در رابطه با خودرو اهمیت می دهند، بیمه های مربوط به خودرویشان است. حتی اگر خودروی شخص دیگری را استفاده می کنید، این مهم است که از وضعیت بیمه های آن مطلع بشوید. در مطلب "انواع بیمه خودرو مهمترین بیمه شخص ثالث" انواع بیمه های خودرو را نام بردیم که مهم ترین آنها بیمه شخص ثالث بود. هر مالکی باید بیمه شخص ثالث را جز الویت قرار بدهد و در صورت نداشتن آن با استعلام بیمه شخص ثالث، خودروی خود را تحت پوشش این بیمه ی مهم و حیاتی قرار بدهد.


بیمه شخص ثالث چه نوع بیمه ای است؟

شما خودروی خود را تحت پوشش بیمه شخص ثالث در می آورید تا خسارت جانی و مالی ای که به اشخاص ثالث وارد می شود را جبران کند. در این نوع بیمه نامه شخص ثالث به تمامی افرادی گفته می شود که در هنگام رانندگی ممکن است خودرو به آنها برخورد کرده و خسارت جانی و مالی به آنها وارد بکند. شخص ثالث درواقع فرد زیان‌دیده به غیر از راننده ی مقصر در حادثه است.
براساس ماده ی یک قانون شخص ثالث تمامی افرادی که اقدام به رانندگی می‌ کنند ملزم به خرید بیمه شخص ثالث هستند. درواقع در کشور
بیمه شخص ثالث یک نوع بیمه ی اجباری محسوب می شود.

این نوع بیمه نامه دو نوع خسارت را جبران می‌ کند. خسارتهای وارد شده به اموال افراد ثالث که خسارت مالی نامیده می‌شود و خسارتهای‌ وارد شده به جان افراد ثالث که خسارت جانی یا بدنی نامیده می‌شود. این نوع خسارت شامل فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه با مورد بیمه می‌ شود.
 اما در این نوع بیمه منظور از خسارت مالی زیانهایی است که به موجب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون به اموال شخص ثالث وارد می شود. منظور از خسارت بدنی نیز هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی (جزئی یا کلی-موقت یا دائم) یا دیه ی فوت شخص ثالث به موجب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است.
در این نوع بیمه خسارتهای یاد شده با توجه به مدارک و مستندات پرونده خسارتی و آرای صادره توسط دادگاه‌ها و تا سقف تعهدهای خریداری شده و مندرج در کارتهای بیمه‌ نامه ثالث قابل جبران است.
تعهدات جانی فوت و نقص عضو کامل هر نفر در هر سال بر اساس مصوبات قوه ی قضائیه که بر مبنای معادل حداقل ریالی یک دیه مرد مسلمان در ماههای حرام است و بر اساس ارزانترین نوع دیه که همان شتر است در ماههای عادی 100 نفر شتر و چنانچه حادثه و فوت هر دو در ماه حرام باشد سقف دیه ی کامل یک مرد مسلمان از 100 نفر شتر به 3/1 یعنی (133 نفر شتر) افزایش می‌یابد.

 • هانا انصاری
 • ۰
 • ۰

تازه ترین اخبار خودرو، خبر از ورود نسل جدیدی از خودرو Tiggo 5  می دهد. تیگو 5 از جمله خودروهایی است که با وجود رقبایی چون مانند هاوال H6، زوتی T600 یا چانگان CS75 محصول پر فروشی نیست حتی این خودرو طرفدار چندای حتی در کشور خود ندارد.


بنا بر آمار منتشر شده از فروش این خودرو، . تیگو 5 در سال 2016 با فروش بیش از 55000 دستگاه (معادل تقریبی نصف فروش سال 2014)، پنجاه و سومین شاسی‌بلند پرفروش چین لقب گرفت.
اما این خودرو برای چری با ارزش تلقی می شود، چرا که تیگو 5ارزان ترین SUV نیمه لوکس چری است و این شرکت قصد دارد تا فروش بیشتری از این خودرو را تجربه کند.

گفته ها حاکی از آن است که نسل جدید چری Tiggo 5 که شاسی بلند مدیران خودرو است، اواخر 96 به بازار عرضه شود.


کمی از تیگو 5


تیگو 5 دومین عضو خانواده ی چری تیگو است که در اواخر سال 2013 در نمایشگاه خودرو گوانگ‌ژو معرفی شد. این خودرو کم بعد یعنی در نیمه ی اول 2014 به بازار چین آمد.
اولین نسل این خودرو با آنچه که امروز در خیابان ها میبینید کاملا متفاوت بود و با نام نخستین شاسی بلند نیمه لوکس توانست جایگاه نسبتا خوب در برخی بازار ها پیدا کند.


در اواخر 2016 چری فیس‌لیفت بسیار مختصری از تیگو 5 را معرفی کرد. این فیس‌لیفت با 22 تغییر جدید (ازجمله چراغ‌های جدید، دی‌لایت، مانیتور 8 اینچی و گرمکن صندلی جلو) در آخرین روزهای سال 96 با نام Tiggo 5 FL به بازار کشورمان آمد. اما گذشت سه سال برای چری کافی بود تا همه چیز این خودرو را تغییر دهد. در هفته‌ای که گذشت نسل دوم این شاسی‌بلند چینی در نمایشگاه خودرو شانگهای 2017 رونمایی شد.

حال نسل جدیدی از تیگو 5 با طراحی جدیدی در حال عرضه است که قرار است با نام تیگو 7 به بازار بیاید. آنچه که از تصاویر معلوم است، این ماشین جلوپنجره بزرگ با خطی افقی دارد که لوگوی چری در وسط آن نگه داشته می شود. قسمت وسطی سپر جلو نیز رنگ مجزایی دارد تا چهره خودرو اسپرت‌تر از چیزی که هست نشان داده شود!


می گویند که این خودرو تا پایان سال در ایران عرضه میشود


از آنجایی که طراحی تیگو 5 چندان چنگی به دل نمیزد ،طراحی شیشه ها در نسل جدید این خودرو تغییر پیدا کرده است. طراحی های ساده ی قسمت عقبی خودرو نیز جبران شده است و چراغ های عقب کاملا جدید شدند و زیبا. همچنین محل پلاک نیز به پایین‌ترین قسمت درب صندوق آورده شده و جای خالی پلاک حالا با لوگوی چری پر شده است.

رینگ هایی که برای این خودرو در نظر گرفته شده است 18 اینچی است و سقف دو رنگ و سانروف پانوراما با طول تقریبی 100 سانتیمتر (حدود 20 سانتیمتر بزرگتر از نسل قبل) آخرین مشخصه‌های جدید تیگو 5 است.

اما آنچه که در ارتباط با این خودرو بسیار چشمگیر است، تغییرات بسیار زیاد آن در کابین است. کابین نسل جدید تیگو 5 هیچ شباهتی به گذشته ندارد، آنقدر کابین این خودرو خلوت شده است که بیش از حد فضای داخلی اتوموبیل را معمولی کرده است، یعنی کابین این خودر نمایی بسیار ارزان قیمت دارد.


فرمان خودرو، پنل درب‌ها، داشبورد، صندلی‌ها و کنسول وسط همگی جدیدند، صفحه کیلومتر اسپرت سابق نیز حذف شده است تا جای آنرا صفحه کیلومتری دیجیتالی بگیرد که قبلا هم در ام‌وی‌ام X22 آنرا دیده بودیم.

امانکته ی منفی دیگری که در ارتباط یا این خودرو وجود دارد، نبود پیشرانه‌های تازه برای آن است چراکه طبق گفته چری با همان پیشرانه 1.5 لیتری توربو سابق تحویل مشتریان می‌شود. این پیشرانه در نسل اول 152 اسب‌بخار قدرت داشت ولی در نسل دوم قدرتش 148 اسب‌بخار اعلام شده است. جالب است بدانید پیشرانه 2.0 لیتری آن، که در ایران نیز وجود دارد، دیگر برای این خودرو قابل سفارش نیست. تیگو 5 جدید همچون گذشته تنها دو گیربکس دارد: 5 سرعته دستی و 7 سرعته CVT. • هانا انصاری